Víztisztító LEXIKON
Összeszedtük a víztisztító berendezésekkel és a háztartási víztisztítással kapcsolatos kifejezéseket.
Ezek az ozmózis víztisztító berendezések valós időben szolgáltatják a tisztított vizet, nem egy puffer víztartályból, mint a tartályos modellek. Működéséhez minden esetben erős nyomásrásegítés és minimum 300-400 GPD-s kapacitású ozmózis membrán szükséges.
Ezek az ozmózis víztisztító berendezések rendelkeznek a legkevesebb selejt vízzel, hiszen erős nyomásrásegítés mellet, a megszokottnál lényegesen nagyobb kapacitású (GPD szám) ozmózis membránokkal rendelkezik. A selejt víz csökkenéséhez a víztartály hiánya is hozzátartozik, hiszen nem kell az abban lévő 0,4 BAR ellennyomással számolni.
Kínálatunkban a PurePro 800DF az átfolyós, tartály nélküli ozmózis víztisztító.
Két vízminőséget kever össze és így a rosszabb minőségű vízminőség lesz a domináns. Használata felesleges és megtévesztő, mellesleg a víztisztítás szégyenfoltja.
Általános alkahamzásával a hibrid ozmózis víztisztító berendezéseknél találkozhatunk, ahol az ozmózis vizet visszakeverik az előszűrt vízzel. Így minden olyan szennyeződés visszakerül a produktumba, amit az elött megszűrt az ozmózis technológia.
A KDF technológia egy folyadékkezelési eljárás, a KDF töltet pedig egy szabadalmaztatott vízkezelési anyag a víz és szennyvíz kezeléshez. A KDF, mint anyag egy nagy tisztaságú réz-cink ötvözet.
A KDF-víztisztítás a redox (redukció-oxidáció) kémiai folyamaton alapszik. Az oxidáció elektron leadást, a redukció elektron felvételt jelent. E kémiai folyamat felhasználásával szűrik ki a vízből a klórt és a nehézfémeket. A KDF vízszűrő úgy távolítja el az egészségre veszélyes klórt és a vízben oldott nehézfém kationokat, hogy belőlük elektron átadásával egyrészt ártalmatlan klorid ionokat, illetve kősót, másrészt a réz-cink ötvözethez tapadó, így a KDF töltetű szűrőben maradó elemi fématomokat hoz létre. Ez a vegyi eljárás antibakteriális, alga-, gombaölő hatású és csökkenti a vízkő-lerakódást. A KDF technológia azáltal akadályozza meg a baktériumok, algák, gombák elszaporodását, hogy a redox folyamat hatására keletkező elektrolit a mikroorganizmusok számára elviselhetetlen környezetet teremt.
Rendkívül kedvező árú és karbantartási költségű, a ma létező legfejlettebb, KDF technológiával készült zuhanyszűrőket és csapszűrőket kínálunk ügyfeleink számára.
Az 1960-as évek közepén Don Heskett a Morton Salt cég tanácsadójaként dolgozott, ahol elkezdte egy új, kísérleti technológia kifejlesztését, melyben szén blokkot használt elzáró közegként, hogy a vízből a szennyezőanyagokat kiszűrje. Aztán 1972-ben Bill Stegerrel dolgozott azon, hogy kifejlesszék a vízkezelési iparág legelső nem-elektromos vízlágyítóját. Mindkét fejlesztés újszerű volt, de meg is előzték korukat.
1984-ben eljött Don ideje. Egy kísérlet során, ahol cementet használt kötőanyagként a szénszűrő betéthez, Don felfedezte – bár teljesen véletlenül – azt a félelmetes hatást, melyet a réz-cink ötvözet gyakorolhat a klórra. Egy réz golyóstoll-betétet használt, hogy klór tartalmú vegyszereket megkeverjen. Amikor észrevette, hogy a piros szín eltűnik – mely a klór jelenlétét mutatta – kíváncsisága felülkerekedett és következő nap különféle vegyszerekkel kísérletezett. Felfedezte az elektrokémiai oxidációs folyamat, az ún. redox folyamat lényegét, mely a klórból kloridot csinál. Ezzel teljesen új utat nyitott a vízkezelési eljárások területén.
Licenc szerződést kötött a Zinc Corporation of America céggel, hogy azok KDF formulát gyártsanak. A sok sikeres kísérlet, a rengeteg reklám és marketing meggyőzte a vízkezelési ipart, hogy ezt az eljárást alkalmazzák. 1987-ben az eljárást szabadalmaztatták. A KDF FT, Inc. (http://www.kdfft.com) a Nemzetközi Vízügyi Egyesülés /WQA/ tagja lett.
1991-ben az Amerikai Környezetvédő Hivatal /EPA/ „baktériumírtó készüléknek” nevezte el a KDF formulát, mivel felismerték, hogy szénszűrővel alkalmazva megöli a baktériumokat.
1992-ben a KDF 55 – NSF minősítést kapott (az ivóvízre vonatkozó Standard 61-et).
A WQA 1997-ben a KDF formulát felvette a „Szakkifejezések és Háztartási Vízfeldolgozási Módszerek Listájára” és még abban az évben a KDF 55 megkapott egy másik NSF minősítést is (az ivóvízre vonatkozó ANSI/NSF Standard 42-t).
A KDF formula ezenkívül megfelel az EPA és az FDA által előírt, az ivóvízben található réz és cink mennyiséget előíró szabványnak is.
A KDF felhasználási területei
A KDF formulát (KDF-85 tip.) ipari környezetben a vizek előkezelésére használják; elsődleges víztisztítási eljárásként is, illetve szennyvizek tisztítására is alkalmazzák. Általában szénszűrő helyettesítésére vagy annak kiegészítéseként használják. A KDF formula meghosszabbítja a szénszűrők élettartamát és növeli azok hatékonyságát.
A KDF-55 formulát a vezetékes víz tisztítására fejlesztették ki. A KDF-55 szabadalmaztatott víztisztító töltet a 100%-os tisztaságú réz-cink granulátumnak köszönhetően egyedi, innovatív és környezetbarát vízszűrő. Mivel magasabb hőmérsékletű és gyorsabb átfolyású víz esetén is hatékonyan működik, a ma ismert legtökéletesebb módja a zuhanyvíz/csapvíz szűrésének. Alkamazásával világszerte találkozhatunk a háztartási vízszűrőkbe/zuhanyszűrőkbe építve (pl. Amerika, Nyugat-Európa, Távol-Kelet).
További információk, KDF labortesztek stb. megtekinthetőek az alábbi angolnyelvű weboldalon: www.kdfft.com
A KDF előnyei
– A KDF fokozza a víztisztító teljesítményét és növeli az élettartamát.
– Csökkenti a vízszűrő berendezések karbantartási költségeit.
– KDF szűrő használatával elérhető a csapvíz, vezetékes víz vagy egyéb víz szennyező anyag tartalmának teljes megszüntetése vagy nagyfokú csökkentése.
– Aktív szén szűrővel alkalmazott KDF növeli a szén vízszűrő élettartamát.
– Az elhasználódott KDF töltet nem tartalmaz kémiai adalékanyagokat, így 100%-ban újrahasznosítható szemben az aktív szén vízszűrővel, ami veszélyes hulladéknak számít.
– A KDF vízszűrő hatékonyan, akár 99 %- ban távolítja el a vízben oldott klórt és a káros mikroorganizmusokat, gátolja a baktériumok és algák szaporodását. A KDF a nehézfémeket (pl. ólom, higany, nikkel, króm) akár 98%-ban képes eltávolítani ivó- és fürdővizünkből.
A KDF technológia minősítései
![]() | Az ISO (International Organization of Standardisation), a világ legnagyobb szabványügyi szervezete. |
![]() | Az NSF International (Nemzeti Közegészségügyi Alapítvány) segít megvédeni az emberek egészségét azáltal, hogy termékeket minősít és hogy élelmiszerekre, vízre, levegőre és fogyasztási cikkekre standardokat ír elő. |
![]() | A WQA (Vízminőségi Egyesülés) egy non-profit nemzetközi kereskedelmi szervezet, mely képviseli a háztartási, kereskedelmi, ipari és városi vízkezelési területet. E szervezet termékteszteket végez, és szakértőket oktat. |
![]() | Az EPA (Amerikai Környezetvédő Hivatal) létrehozásának oka, hogy helyreállítsa azokat a károkat, melyeket a természetes környezetünkben tettünk. |
KDF technológiát használ a SPARTACO WHITE10 zuhanyszűrő termékünk is, amit itt tekinthet meg.
Fordított ozmózis (Reverse Osmosis/RO)
A Wikipédiából, a szabad lexikonból:
A fordított ozmózis során, ha egy hígabb oldattól féligáteresztő és mechanikailag szilárd membránnal elválasztott, tömény vizes oldatra az ozmózisnyomásnál nagyobb nyomás hat, a vízmolekulák a hígabb oldatba áramlanak és a töményebb oldat koncentrációját növelik. A folyamat éppen ellenkezője az ozmózisnak, amelynek során a koncentrációkülönbség kiegyenlítésére megindul a vízmolekulák diffúziója a hártyán keresztül a töményebb oldatba és ennek következtében túlnyomás (ozmózisnyomás) keletkezik.
Felhasználási területe
A fordított ozmózist elsősorban az ivóvízkezelés során alkalmazzák, ahol zárt technológiai rendszerben, nyomás alatt egy féligáteresztő rétegen (membránon) préselik át a már több lépcsőben előszűrt vizet. A fordított ozmózis során használt membrán vízáteresztő mérete 0,0001 mikron nagyságú, amely így kiszűri a tisztításra szánt vízben lévő szinte összes fizikai és kémiai szennyezőanyagot, valamint a biológiailag aktív szervezeteket is.
Az ozmózis
A fordított ozmózis technológiáját először a NASA fejlesztette ki űrhajósok számára, majd a haditengerészetnél használták a sós tengervízből történő ivóvíz előállítására. A nyugati világban régóta elterjedt, de ma már a Közel-Kelet tehetősebb országai is így nyerik ivóvizüket a tengerből, sőt, Ázsiában már megjelentek a palackozott RO (Reverse Osmosis) ivóvizek is. Az élelmiszeripar világszerte használja az ozmózisvizet, például üdítőitalok, gyümölcslevek, konzervkészítmények, likőrök előállításához.
Az ozmózis egy spontán oldószer áramlási, átszivárgási folyamata, egy félig-áteresztó membránon (semipermeable membrane) keresztül az alacsonyabb koncentrációjú oldatból a magasabb koncentrációjú oldat felé. A membrán átengedi az oldószert, de nem engedi át az oldott anyagot. Az ozmózis oka az ozmotikus nyomáskülönbség, amit az oldatok koncentráció különbsége hoz létre. Ozmózis akkor jön létre, amikor elválasztunk két különböző koncentrációjú oldatot. Minél nagyobb az oldott anyagok koncentráció különbsége, annál nagyobb az ozmotikus nyomás.
A fordított ozmózis
A fordított ozmózis során az oldószer (pl. tiszta víz) áramlik külső, – általában hálózati – nyomás hatására a féligáteresztő membránon keresztül a magasabb koncentrációjú oldatból (szennyezett víz) az alacsonyabb koncentrációjú oldat felé (tisztított víz). Tehát az ozmózis áramlási iránya a nyomás – általában hálózati – hatására megfordul! A víz tisztítására kialakított membránok mentén a tisztítandó víz állandó mozgásban van, ami folyamatosan eltávolítja a membrán felületén lerakódó szennyeződéseket. A tisztításnak ez a módja minden egyéb módszernél hatékonyabb, hiszen a membrán tulajdonságaiból adódóan a szűrő eltávolítja a baktériumoknál ezerszer kisebb szennyeződéseket is az ivóvízből.
Hogyan biztosítja az ozmózis szűrő a tiszta ivóvizet?
- A fordított ozmózis elvén működő víztisztító egy lépésben eltávolítja a vírusokat, baktériumokat, vegyszereket, még a radioaktív részecskéket is kiszűri.
- Az egyszerű átfolyó rendszerű (nem ozmózis) szűrés a káros anyagoknak csak egy részét távolítja el.
- Sajnos a forralásnál csak a baktériumok pusztulnak, a vírusok és vegyi anyagok, nehézfémek a vízben maradnak.
- A klórozás fertőtleníti a vizet, de az emberi szervezetre gyakorolt hatása nagyon káros, továbbá kellemetlen ízű és szagú lesz tőle a víz.
Az ozmózis víztisztító berendezések egyik egysége, amiben a megtisztított vizet tárolja. Alap esetben 12 literes kapacitással hozzák forgalomba a tartályos ozmózis víztisztító berendezéseket, de lehet ennék kisebb, vagy nagyobb mérettel is rendelni. Egy normál háztartás mindennapos ellátáshoz elegendő a 12 literes kivitel.
A víztartály az élelmiszeriparban használatos, FDA (USA, Élelmiszer és Gyógyszerhatóság) által elfogadott anyagokból készült, NSF és CE minősítéssel rendelkezik.
Külső bevonat: rozsdamentes acél
Belső bevonat: polipropilén
Miért van szükség víztartályra a fordított ozmózis elvén működő víztisztítóknál?
A fordított ozmózis rendszerekben a szűrési folyamat nagyon lassú (a szűrés elvéből kifolyólag, RO membrán résméret: 0,0001 mikron), ezért ha nem lenne a víztartály, hosszú percekbe telne, míg 1 pohár víz kifolyna a víztisztítóból. A víztisztító mindig visszapótolja a frissen megtisztított vizet a víztartályba, így az ott összegyűlt (tartály kapacitástól függő) vízmennyiség mindig rendelkezésünkre áll, melyet gyorsabban tudunk kiengedni, mintha víztartály nélkül üzemelne a víztisztító.